"Есіл ауданының білім бөлімінің Жаныспай негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі»
Коммунальное государственное учреждение «Жаныспайская основная школа отдела образования Есильского района»

Қазақстан Республикасының Президенті

Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаев

Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаев - Мемлекет қайраткері, дипломат, саясат саласындағы ғылым докторы, 11 жылға жуық Қазақстанның Сыртқы істер министрі қызметін атқарды, содан кейін 2019 жылы республика президентінің сайлауында жеңіске жетті.

1953 жылы 17 мамырда дүниеге келген. Республиканың болашақ билеушісінің туған қаласы-кейінірек Алматы деп аталған Алматы. Қасымның әкесі Кемел Тоқайұлы 2-дүниежүзілік соғыс кезінде Кеңес Әскері қатарында қызмет етіп, сол үшін "Ерлігі үшін"орденімен және мемлекеттік белгісімен марапатталған. Қазақ КСР-да ол сол кезде танымал детективтердің авторы ретінде танымал болған. Тоқаевтың анасы (Тұрар Шабарбаева) шет тілдер институтында оқытушы болып жұмыс істеген.

Қасым №25 орта мектепте оқыған. Сертификат алғаннан кейін ол МГИМО-ға түсу үшін Мәскеуге көшті. Дипломатиялық мансап пен шетелдегі қызмет Тоқаевты бала кезінен қызықтырды, бұл ішінара анасының тәрбиесінен шабыт алды. Бесінші курс студенті ретінде ол Бейжіңде орналасқан КСРО елшілігінде диплом алды. 1975 жылы елшіліктің қызметшісі лауазымына Сингапурға ауыстырылады. 4 жылдық мерзімнен кейін ол КСРО Сыртқы істер министрлігіне жұмыс істеуге оралады.1983 жылы Тоқаев біліктілігін арттыру үшін тағылымдамадан өту үшін Қытайға қайта барады. Қасым ханның барлық еңбегін ескере отырып, ҚХР үкіметі оны Республиканың екінші, кейін бірінші хатшысы етіп тағайындау туралы шешім қабылдайды. 1991 жылы Мәскеуге оралады, ал Кеңес Одағы ыдырағаннан кейін Қасым-Жомарт 30 жылға жуық мемлекетті басқарған өзінің туған жері Нұрсұлтан Назарбаев Сыртқы істер министрінің орынбасары болып, өкілеттігін Тоқаевқа тапсырады. Ресми сайлау 2020 жылдың сәуірінде өткізілуі керек еді. Жаңа Президенттің алғашқы қадамы елорданы Нұр-сұлтан деп қайта атау болды. Ол бұл мәлімдемені инаугурация кезінде жасады. Шешімді парламент қолдағанына қарамастан, халық бұл идеяның қарсыластары мен жақтаушыларына бөлінді. Сондай-ақ, Назарбаевқа Президенттің Жарлығымен "Халық Қаһарманы"атағы берілді.

Жаңартылған күні: 31.08.2016 17:32
Құрылған күні: 10.03.2021 14:15